Letnie miesiące to wzmożona aktywność wszystkich pasjonatów grillowania. Umownie przyjmuje się, że początek sezonu grillowego w Polsce następuje w majówkę i już w kwietniu możemy zauważyć wzmożony ruch wśród producentów asortymentu grillowego oraz przygotowania wielu miłośników potrwa z grillowego rusztu. Kilka lat temu padło stwierdzenie, że grillowanie to polski sport narodowy i trudno nie zgodzić się w tym hasłem. Warto zatem odpowiednio przygotować się do wymagającego sezonu na spotkania na świeżym powietrzu w gronie rodzinnym oraz ze znajomymi. Jak to zrobić?

Na początku przygotuj sprzęt

Przed każdym sezonem grillowym warto zrobić mały przegląd sprzętu, który posiadamy. Wielokrotnie może okazać się, że sprzęt przez nas przygotowany może wymagać odświeżenia, wymiany poszczególnych elementów lub inwestycji w całkowicie nowy zestaw do grillowania. Aby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku, warto zacząć przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem, nawet kilkutygodniowym. W ten sposób ograniczymy ewentualne niespodzianki i będziemy mieć bufor czasowy, by naprawić lub uzupełnić ubytki w naszym sprzęcie. Podstawą udanego grillowania jest dobrej jakości grill, który zapewnia utrzymanie temperatury na ruszcie oraz odpowiednie przygotowywanie mięsa. Jednym z kluczowych elementów grilla jest ruszt, od którego zależy naprawdę bardzo dużo. Musi być zadbany i odpowiednio przygotowany na kolejne wyzwania. Najczęściej to właśnie ruszt wymaga wymiany i najbardziej starannej pielęgnacji.

Grill gazowy landmann triton max

Zaplanuj spotkanie przy grillu

Kolejnym krokiem może być zaplanowanie spotkań grillowych z odpowiednim wyprzedzeniem. W ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, czy zaproponowane terminy pasują naszym gościom oraz potwierdzić ich przybycie. Gdy mamy już terminy i listę zaproszonych gości, to przygotujmy miejsce na grilla. Idealnie nada się do tego przydomowy ogród, działka ogrodnicza, czy też duży taras. W każdym z tych miejsc możemy zaaranżować tymczasowe lub stałe stanowisko grillowe, jak na prawdziwych profesjonalistów przystało. Poza miejscem do grillowania, zadbajmy również o meble wypoczynkowe lub tarasowe meble jadalniane, dzięki którym wygodnie zjemy posiłki z grilla i spędzimy wiele godzin w dobrym towarzystwie. Ostatecznie grillowanie to nie tylko okazja do dobrego jedzenia, ale przede wszystkim spotkanie towarzyskie i powinniśmy to pielęgnować.

Zadbaj o wysokiej jakości jedzenie i napoje

Kluczem w dobrze spędzonym czasie podczas grillowania jest przygotowanie wysokiej jakości dań oraz napojów. Jeżeli grill zapowiada się na większa liczbę osób to sprawdzonym rozwiązaniem jest podzielenie poszczególnych obowiązków między uczestników spotkania. Jedne osoby będą odpowiedzialne za przygotowanie mięs, inne za sałatki, a jeszcze ktoś inny zrobi niezbędne zakupu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy odpowiedzialni za całą organizacje, czy tylko za jej wycinek, zadbajmy o najwyższej jakości i świeżą żywność. Marynowane mięsa, ryby oraz świeże warzywa i owoce to podstawa menu na grilla. Do tego dochodzi pieczywo oraz liczne sosy, które podkreślą smak potraw i pozwolą gościom bardziej dopasować je do swoich indywidualnych preferencji. Nie zapomnijmy również o napojach, które będą niezbędne, byśmy byli nawodnieni i i odpowiednio trawili posiłki. Z góry ustalmy to, co kto pije, dzięki czemu unikniemy wielu niezręcznych sytuacji lub niespodzianek.


grill gazowy landmann

Zadbaj o dobrą atmosferę

Kluczem udanego grillowania są jego uczestnicy oraz atmosfera. Zadbajmy o to, by była ona na bardzo dobrym poziomie. Grillowanie to nie miejsce na kłótnie i spory, a raczej czas do wspólnego cieszenia się chwilą i smacznym jedzeniem. To przede wszystkim doskonała okazja do spotkania w gronie rodzinnym lub ze znajomymi oraz na wymianę nowości ze swojego życia. Odpowiedni dobór zaproszonych gości oraz serdeczność gospodarzy mają duży wpływ na to, w jakiej atmosferze odbędzie się całe biesiadowanie, a pamiętajmy o tym, że dobry grill potrafi trwać naprawdę wiele godzin. Udanych przygotowań i smacznego!

grille gazowe landmann